dr Klaudia Cymanow-Sosin

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII w Krakowie

Doktor, kierownik kierunku: komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie. Specjalizuje się w obszarze promocji, komunikacji wizerunkowej, media i public relations. Autorka m.in. Lokowania idei w reklamie. Studium analityczno-badawcze na podstawie treści w polskiej wersji serwisu Youtube; Metafor we współczesnej reklamie; Etyczności w mediach – między pogardą a szacunkiem – współredakcja z ks. prof. Michałem Drożdżem, Perswazyjności w komunikacji wizerunkowej i języku, wiceprzewodnicząca Rady Programowej Radia Kraków, członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Komisji Medioznawczej PAU, wykładowca Master of Business Administration (MBA)

Prawda i uczciwość w kryzysie jako elementy korelacji między public relations i współczesnym dziennikarstwem

W świecie współczesnych mediów i komunikacji społecznej odczuwany jest silny deficyt uwagi. Remedium na tę rzeczywistość jest produkcja i dostarczanie odbiorcom i użytkownikom mediów treści odnoszących się do ich idiosynkratycznych zainteresowań, pragnień i potrzeb. Dążą do tego zarówno dziennikarze, jak i specjaliście z zakresu public relations i w szczególności media relations. Ale równocześnie odbywa się swoista rywalizacja o metody oddziaływania, w której biorą udział ludzie mediów i specjaliści z zakresu komunikacji społecznej. Teza niniejszego wystąpienia dotyczy rosnącej przewagi oddziaływania obszaru public relations na mediosferę i praktykę dziennikarską. To ciążenie w jedną stronę można zaobserwować zarówno w obszarze nauki (tematyka treści akademickich oraz publikacji naukowych), przygotowania do zawodu (studia, staże, praktyki) i w obszarze działań praktycznych. Obserwowany jest także coraz silniejszy wpływ PR na kształtowanie treści mediów (media i wydawcy tracą pozycję „IV” władzy na rzecz PR i marketingu medialnego (spadek pozycji mediów: status zatrudnienia, wpływy z reklam); dostrzegalne jest realne oddziaływanie dziennikarzy poprzez pryzmat zjawiska spin doctoringu; zależność od sponsorów i reklamodawców np. w advertorialach, obserwuje się wykorzystanie potencjału social mediów przez dziennikarzy i PR w celach promocyjnych. Rozważania dotyczyć będą następującej tezy: nie da się pogodzić praktyki dziennikarskiej i PR ze względu na to, co jest opisane w kodeksach etycznych obu branż. Badania podjęte zostaną na podstawie analizy kodeksów zawodowych, a ich celem będzie określenie istoty obu profesji pod kątem etycznym oraz możliwości współpracy pomiędzy wykonawcami obu zawodów.

Powrót do listy prelegentów
Zgadzam się

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.